Успешно завърши курсът по руски език ниво А1-2. Получавайки
удостоверенията си курсистите благодариха на преподавателката г-жа
Евгения Стойнева за интересните и полезни часове с руския език и руската
култура.

 masru1

masru2

В навечерието на Деня на защитника на Отечеството, който се празнува в
Русия на 23.2., поднесохме цветя пред Паметника на Съветската армия.

denotch

 

На 20 февруари от 17:30 ч.в Руския център в Столична библиотека, етаж 2 ще се състои прожекция на биографичния филм "Жестокий диагноз" на режисьора Леонид Колосов (2009, 44 мин., на руски език).Филмът е не само за диагнозата на болестта, от която умира Чехов, но и за диагнозата, която поставя на пороците в руското общество великолепният писател и драматург. За него разказват актрисата Алла Демидова, преподавателят проф. В. Милдон, лекарят Т. Дмитриева, писателят А. Туров, а народният артист на Русия В. Сухоруков чете откъси от негови произведения.

 cehov

 

На 7 февруари 2020 г. в Столичната библиотека се състоя награждаването
на победителите в конкурса "Моята любима руска книга", организиран от
Руския център към Фонд "Русский мир" и Сдружение "Св. Иван Рилски". В
конкурса участваха 192 деца от детски градини и ученици от всички
училищни степени от цяла България. Наградени бяха художествени текстове
(две есета, един разказ, едно стихотворение), много илюстрации и една
мултимедийна презентация за любими герои и книги от руски автори.
Отличени бяха учители и ръководители на творчески групи.
Беше открита изложба с наградените илюстрации на деца, участвали в
конкурса.
За наградените вижте на сайта на Библиотеката:

07 02 2020 3  02072020g

0702nagradi 0702nagradi2 

  07022020f 0702nagradeni

 

На 7 февруари (петък) ще се открие изложба от конкурса „Моята любима руска книга" в Мраморното фоайе, партер на Столична библиотека.

Организатори на конкурса са Руският център на Столична библиотека и сдружение „Св. Иван Рилски".

Изложбата представя илюстрации на деца от детски градини и ученици от всички училищни степени от цяла България. 

Награждаването на победителите в конкурса за герой от любима руска книга участвали с художествени текстове – есе, приказка, стихове, илюстрация и мултимедия ще се състои на 7 февруари от 17 часа в Мраморното фоайе, етаж 1 на Столична библиотека, пл. Славейков 4.

В конкурса участваха 192 деца от детски градини и ученици от всички училищни степени от София, Пловдив, Банкя, Казанлък, Ихтиман, Стара Загора, Русе, с. Церова кория –обл. Велико Търново, Горна Оряховица, Козлодуй, Бургас, Монтана, Тутракан, Ловеч, Свищов, с. Биркова – община Велинград.

Бяха предоставени следните конкурсни материали:

  •  Художествени текстове (стихове, есета, приказки) – 13
  •  Илюстрация по любима книга – 166
  •  Мултимедия – презентации за герой, любимо произведение – 12
  •  Танц на лед – 1

Жури в състав  Стефка Мечкарова - председател на Сдружението"Св. Иван Рилски", Ирина Александрова - зам.-председател на Съюза на свободните писатели и Вени Георг-Фридман – художник определи следните награди:

Прегледай

НАГРАДИ ЗА ХУДОЖЕСТВЕН ТЕКСТ:

Iнаграда– Фая Вескова Гератлиева, 10 г., клуб „Светлини сред сенките“, ОДК „Св. Иван Рилски“, гр. Казанлък, стихотворение „Маша и мечока“.

Iнаграда -  Николай Петков, 10 клас, АЕГ „Гео Милев“, гр. Бургас, есе за романа „Майстора и Маргарита“.

IIнаграда  – Христина Дикова, 3 клас, 6 ОУ „Граф Игнатиев“, гр. София,  приказка „Лъвската среща“ – Чебурашка.

II награда – Георги Йорданов, 12 клас, 35 СЕУ „ Добри Войников“, гр. София, есе за романа „Евгений Онегин“.

НАГРАДИ ЗА ИЛЮСТРАЦИЯ ПО ТЕКСТОВЕ НА ЛЮБИМАТА КНИГА:

I награда – Симай Хасанова, IV група – 6г., ДГ №99 „Брезичка“, гр. София,„Що за птица е това?“ В. Сутеев.

I награда – Селена Войкова, 3 б клас, 49 ОУ „Бенито Хуарес“, гр. София, „Василиса Прекрасна“.

I награда – Асена Арифова, 7 клас, НЧ „Ангел Кънчев – 1901“, гр. Русе, „Три медведя“ на Л.Н.Толстой.

I награда – Валентина Николова, 8 в клас, Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография, гр. София, „Метро 2035“ Д. Глуховски.

II награда –Калоян Апостолов, IV група – 6г., ДГ №99 „Брезичка“, гр. София, „Ябълката“ на В. Сутеев.

II награда – Димитър Апостолов, IV група – 6г., ДГ №99 „Брезичка“, гр. София,„Що за птица е това?“ на В. Сутеев.

II награда – Мая Вачева, IV група – 6г., ДГ №99 „Брезичка“, гр. София,„Ябълката“ на В. Сутеев.

II награда – Мариела Боянова Миткова, 4 а клас, Специално училище за ученици с увреден слух „Проф. д-р Дечо Денев“, „Сказка – пляска“ Г. Ладонщиков.

II награда – Теодора Станиславова Иванова, 5 в клас, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Козлодуй, „Маша и мечока“.

II награда – Десислава Димитрова, 11 ж клас, ПЕГ „Екзарх ЙосифI“, гр. Ловеч, „Приказка за цар Салтан“ на А.С. Пушкин.

III награда – Никол Димитрова, IV група, ДГ №70 „Пролет“, гр. София, Приказка за Василиса прекрасна – баба Яга.

III награда – Мартин Рангелов, IV група, ДГ №70 „Пролет“, гр. София, „Златното ключе“.

III награда – Десислава Кехайова, 2 г клас, СОУ „Христо Ботев“, гр. Русе, баба Яга.

III награда – Мартин Бакрачев, 1 б клас, Национален учебен комплекс по култура, кв. Горна баня, гр. София, „Юнакът и морския змей“.

III награда – Джесика Вукадинова, 6 б клас, 49 ОУ „Бенито Хуарес“, гр. София, „Василиса Прекрасна“.

III награда – Емма Йолова, 9 в клас, Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография, гр. София, „Жар птица“.

Поощрителна награда – Габриела Георгиева Георгиева, 6 г., 38 ОДЗ „Дора Габе“, гр. София, „Маша и мечока“.

Поощрителна награда – Теодора Бисова, 5 а клас, 29 СУ „Кузман Шапкарев“, гр. София, „Рибарят и златната рибка“.

НАГРАДА ЗА МУЛТИМЕДИЯ:

Iи II награди не се присъждат.

IIIнаграда – Радостин Нейков, 11 клас, СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, гр. Русе, Мултимедийна презентация: Крокодилът Гена и неговите приятели.

НАГРАДИ ЗА ЕКИП:

Детска градина №99 „Брезичка“, гр. София – участват с 18 илюстрации

Детска градина №2 „Звънче“, гр. София – участват с 41 илюстрации

Детска градина „Здравец“, гр. Ихтиман, IV подготвителна група „Мики Маус“

Всички награди са подаръчни ваучери за купуване на книги.

Благодарим на всички участници в конкурса и техните преподаватели!

Награждаването на победителите в конкурса „Моята любима руска книга“ ще се състои на 28 януари (вторник) 2020 г. от 17:00 ч. в гр. София, Столичната библиотека, пл. Славейков 4,  Мраморно фоайе, етаж 1.